Rejestracja samochodu oraz weryfikacja prezebiegu

Zakup używanego auta

Wiele ludzi często boryka się z trudnościami i problemami związanymi podczas kupowania nowego samochodu. Kupując pojazd z salonu większość formalności załatwi za nas dealer, a my będziemy mogli tylko odebrać kluczyki i cieszyć się nową zabawką, którą możemy użytkować już od pierwszego dnia. Sprawa się jednak komplikuje, kiedy mamy do czynienia z samochodem sprowadzanym zza granicy, najczęściej z Niemiec czy innych bliższych państw za zachodnią granicą.

Samochody z zagranicy

Samo przywiezienie samochodu na lawecie nie załatwi sprawy. Należy opłacić kilka podatków, tj. opłata recyklingowa, akcyza w urzędzie celnym czy inne podatki opłacane w kasie najbliższego Wydziału Komunikacji. Niestety tablice rejestracyjne i zrobienie wszystkich wpłat to nie wszystko. Bardzo ważnym elementem jest dokonanie przeglądu stanu technicznego oraz weryfikacja przebiegu, które uprawnią nas do poruszania się owym pojazdem po drogach publicznych. Tutaj oczywiście nie możemy udać się do najbliższego warsztatu samochodowego czy autoryzowanego serwisu samochodowego, który też przecież może nam sprawdzić stan auta. Należy udać się do wykwalifikowanego diagnosty, pracującego na Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów.
weryfikacja przebiegu
Specjaliści sprawdzą pojazd pod względem technicznym, tj. ewentualne wycieki, luzy w układzie zawieszenia czy w układzie kierowniczym, sprawność i ustawienie oświetlenia przedniego, ogumienie i inne ważne rzeczy. Sprawdzi także zgodność nr VIN na tabliczce znamionowej. Dopiero kontrola specjalisty, stosowna pieczątka i potwierdzenie sprawności pojazdu kwalifikuje nasz nowy nabytek do poruszania się po drogach. Oczywiście to jest tylko pierwszy przegląd, bo przez kolejne lata użytkowania trzeba dokonywać okresowych przeglądów stanu technicznego, za który musimy ustawowo płacić około stu złotych.